Kom godt i gang med BDSM, med et BDSM kursus for par
Langt de fleste par, har allerede snuset lidt til BDSM - måske endda uden at vide det. Det kan være et uskyldigt viskestykke, der er blevet brugt som blindfold. Måske har hun fået en lille opgave om, at sende et frækt billede i løbet af hendes fridag. Mulighederne kan være mange.
Oplevelserne I har haft indtil videre, har måske spirret nysgerrigheden og givet blod på tanden til mere... Men hvad er "mere?"
Måske har I snakket om at starte, men tør ikke helt tage springet for alvor. Det kan være utrolig grænseoverskridende og man ved ikke rigtig hvor "man starter".
Vi kan guide jer videre på rejsen med blandt andet en masse gode ideer til redskaber, setups, mindsettet og komme godt på plads i jeres roller, som Dominant og submissiv. Og ikke mindst - hvordan I får inkorporeret BDSM i jeres dagligdag på det plan I ønsker.
Måske mangler I nogle at spørge til råds, eller har konkrete spørgsmål til de utallige emner, som BDSM rummer. Det kan også være at I har snuset lidt til det, men har opdaget en problemstilling og ved ikke hvordan I kommer videre.
Vi er af den overbevisning, at der ikke findes en færdig facitliste. Derfor tager vi udgangspunkt i jer og jeres forhold. Derfor vil vi højest sandsynligt, spørge meget ind til jeres forhold og jer som individer. Vi kunne aldrig finde på at videregive disse informationer! Jeres personlige oplysninger, bliver udelukkende brugt til at vejlede jer bedst muligt.
Et BDSM kursus for par kunne eksempelvis indeholde:
- Hvordan kommunikerer vi om BDSM, lyster og grænser?
- Mindfucking
- Sikkerhed og regler
- Hvordan sætter man en seance sammen?
- Ideer til setups/aktiviteter I kunne lave
- Om at være Dominant eller submissiv (mentalt)
- Svar på alle jeres spørgsmål
- (Slag-teknik kan tilkøbes for ekstra 500 kr. se mere om det her)
Alle kurser bliver skræddersyet til den/de enkelte ud fra behov og ønsker.
Priser, tider og sted:
Grundprisen er 2000 kr. for ca. 2 timers personlig vejledning. Ønsker I slag-teknik til jeres kursus, koster det 500 kr oveni. Bestiller I slag-teknik, kan I sagtens regne med yderligere 2 timer.
Altså en hel skræddersyet kursusaften på 4-5 timer til 2500 kr
- Ved at købe slag-teknik med jeres kursus, så sparer I 1500 kr. (slag-teknik alene koster 2000 kr)
- Vi afholder kurset i vores kursuslokale i butikken på Nørregade 45a, 4100 Ringsted - og I skal være hjertelig velkommen.
- Vores kurser bliver altid afholdt uden for butikkens åbningstid.
Særlige ønsker
Ønsker I at vi kommer til jer, så kontakt os for booking på cp@smrs.dk.
OBS - vi kan desværre ikke tilbyde undervisning i japansk bondage eller anden reb-undervisning.
FAQ om vores kurser
Herunder, kan du få svar på nogle af de spørgsmål, som andre kursister har siddet med inden booking.
På denne side, kan du se hvilke kurser vi tilbyder, samt du kan booke dig ind i vores kalender.
Vores kurser er ret populære og derfor er der ofte lidt ventetid 🙂
- Find det kursus du ønsker og vælg en dato der passer i din kalender
- I bookingformularen vil du skulle svare på et par hurtige spørgsmål omkring dine ønsker, og selve bookingen.
- Når du har trykket på "Indsend"-knappen i formularen, får du vist en side med yderligere informationer.
- På denne side vil der også være et spørgeskema, som du skal udfylde om dig og evt. din partner. Det hjælper os til at forberede os bedst muligt. Det er VIGTIGT at du er så fyldestgørende som muligt i dine svar. Disse spørgsmål kan også besvares på et andet tidspunkt, hvis du hellere ønsker det - så længe det er senest 2 dage inden vi mødes.
- Efter din booking, så vil du inden for få dage modtage en email fra os. I emailen vil der være et betalingslink til betaling af depositum på 50% af prisen. Din booking kan ikke endelig godkendes før depositum er betalt.
- Har du booket i lang tid i forvejen, vil du modtage et par reminders om vores møde på mail.
Nej, man betaler først når kurset (eller dildopartiet) er slut.
- Du kan betale med MobilePay, kontanter og kortbetaling
- Dildoparty: MobilePay, kontanter og kortbetaling
Kurset foregår i et separat kursuslokale i vores butik. Men bare rolig - butikken er lukket når vi afholder kursus 🙂
Det vil sige, at der er ikke andre, end os og dig.
Det sikrer fuld fokus, privatliv og hvor vi samtidig har et arsenal af værktøjer og hjælpemidler til inspiration.
Vores adresse er:
Nørregade 45a
4100 Ringsted
(ca. 60 sekunders kørsel fra motorvejen)
Der er KUN jer. Vi afholder ikke kurser med mange deltagende ad gangen. Har du booket til 1 person, så er der kun dig og os - og har du booket et parkursus, så er der kun jer og os. Ingen andre.
Dette er en beslutning vi har taget, da kurset ellers ville blive meget generaliserende og der ville ikke være tid og ro til at fordybe sig i de enkelte. Det er også langt nemmere at åbne op, når der ikke sidder mange fremmede mennesker.
Ja for pokker! 🙂
Og det gælder OGSÅ hvis du har booket slag-teknik.
Kom i det tøj du føler dig godt tilpas i - uanset om det er joggingtøj, skjorte og slips, eller søndagstøjet.
TIP: Har du bestilt slag-teknik, så anbefaler vi at du IKKE har nederdel eller kjole på. Årsagen er, at det er svært at se formerne på ballerne, hvis du har kjole eller nederdel på. Har du kjole på, så hav gerne leggins indenunder, så vi kan løfte kjolen op - uden du føler dig blottet.
Når dagen oprinder, så går vi sammen ind i vores kursuslokale og sætter os ved vores runde bord. Her har vi sørget for der er kaffe på kanden, mælk, sukker og nok også en sodavand.
Så starter vi stille og roligt ud med at lære hinanden lidt at kende, jeres nuværende relation og hvordan i "plejer at gøre". Det gør vi for at vi alle får snakket os varme og finder os tilpas.
Bagefter, så skal der snakkes - og måske snakkes endnu mere. I samarbejde med dig/jer, griber vi de bolde i kaster ud og fokuserer på det. Spørgsmål tager vi løbende, når de dukker op.
Har du booket slag-teknik, tager vi den del i slutningen af kurset.
Det plejer at være enormt hyggeligt, sjovt og lærerigt - også for os.
Et fysisk kursus, kan sagtens tage mere end et par timer. Derfor anbefaler vi at du holder resten af aftenen åben og ikke er tvunget til at nå hjem på et bestemt tidspunkt.
- Har du booket slag-teknik til dit BDSM kursus, så vil det naturligvis også kræve længere tid. Du kan derfor godt regne med 4-5 timer i alt.
- Har du kun bestilt BDSM kurset ELLER slag-teknik - vil det derfor tage kortere tid - 1-2 timer.
Ønsker du at vi skal komme til dig, betales der for vores transport + evt. broafgift. De første 20 km fra Ringsted er gratis.
Bor du inden for 20 km. afstand, vil det klart være en fordel for dig at komme til os, da vi desværre ikke kan medbringe alle vores værktøjer hjem til dig 🙂
Prisen for transport udregnes på gældende pris pr. km (3,7 x antal km tur/retur = transportpris)
Herunder udregner vi et eksempel, hvis du skulle bo på Rådhuspladsen, København:
- Antal km: 65,9 fra vores adresse til Rådhuspladsen x 2 = 131,8 km
- Kilometer-rabat: 20 : km med rabat: 111,8 km
- Nuværende sats for transport: 3,7
- Endelig transportpris (111,8 x 3,7) : 413,66
Skal vi over Storebælt koster det yderligere 500 kr.
Bemærk: Ønsker du at vi kommer til dig, så kontakt os. Man kan desværre ikke booke online, hvis vi skal komme til jer.
Hvis du savner inspiration (både i hverdag og leg) eller du gerne vil have en sikker start med BDSM - så er det et klart JA! Det gælder også, hvis du synes at "erotisk dominans" lyder mere passende i dine ører.
Lagt de fleste kursister vi har, er ikke ekstreme.
Nej - ikke som udgangspunkt.
Ja!
Alle de varer vi bruger til et kursus, kan du naturligvis købe og få med det samme. Derudover, har vi en hel butik man kan få lov at gå rundt i. Alle kurser bliver afholdt uden for åbningstid, så alle kursister har butikken helt for sig selv.
I vores automatiske "reminder-mails" vil der altid være en knap der gør det muligt, at ombooke eller afbestille. Som udgangspunkt, så ser vi bookingen som en bindende aftale og har en forventning om, at vi hver især, overholder den aftalte dato og tidspunkt.
Men er du i god tid, kan du sagtens ombooke.
Når du har booket datoen hos os, så er den reserveret til dig og vi har ikke andre kursister den pågældende dag.
Vi bruger tid på forberedelse til netop jeres skræddersyede kursus og kan derfor ikke nå at få andre ind, hvis du aflyser 2 dage før. Derfor betaler vi ikke dit depositum tilbage, hvis du aflyser 48 timer før kursus-start eller ved udeblivelse fra kurset.
(priser opdateret d. 17. oktober 2025)
